Historia
Dębek i co warto zobaczyć.
Historia osady zaczyna się późno, bo w 1773 r., kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy. Po odzyskaniu niepodległości Dębki znalazły się na terytorium Polski. Miejsce w sam raz nadawało się na obozy harcerskie, które urządzano tu aż do wybuchu wojny.
Rozrywka
Co roku organizuje się masę imprez, m.in. zawody windsurfingowe związane z mistrzostwami Polski (Lipiec) i festyny folklorystyczne (lipiec i sierpień). Na plaży działa szkółka
windsurfingowa, a w pobliskim Odargowie organizowane są loty widokowe. Wypożyczalnia rowerów działa w pensjonacie "Mirek". Wieczory można spędzać w barze "Na Poddaszu" lub w drink-barze "Holstein". Za najlepszą kawiarnię uchodzi
"Mirela". Ponadto "Kurczak Bar" i wiele innych.
Atrakcje
Plaża - Największą atrakcją Dębek jest piaszczysta plaża, na której oprócz opalających się wczasowiczów widać kilka niewielkich rybackich łódek. Miejscowość jest zdecydowanie progresywna: na plaży panie bez problemów mogą występować tylko w dolnej części bikini. Dla zwolenników pełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za Piaśnicą. Każdego roku 26 lipca odbywają się tu wybory miss. Obecnie jest to jedyna autoryzowana plaża naturystów na wybrzeżu.
Rezerwat - Na zachód od Dębek rozciąga się rezerwat "Piaśnickie Łąki", jeden z najciekawszych pod względem florystycznym na Pomorzu. Obejmuje fragment wybrzeża u ujścia rzeki, na którym występują wydmy, torfowiska oraz podmokłe lasy. Wokół Dębek ciągnie się pas nadmorskiego boru wchodzącego w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Kaplica - W wiosce trzeba odwiedzić drewnianą kaplicę Księży Zmartwychwstańców, wzniesioną w latach 1934-35, której architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, m.in. w rzeźbionej drodze krzyżowej czy płaskorzeźbie przedstawiającej Matkę Boską Morską.
|